Multiple Teams · Kempner Athletics Celebrates Fall Sports


The Kempner Athletic Booster Club hosted the Fall Sports Banquet Thursday night at Safari Texas.  The event was a celebration of the Fall Sports seasons that had just completed, Parents and student athletes from Cross Country, Volleyball, Cheer, and Football all gathered to celebrate the season and recognize the success both on the field and in the class room.  The banquet included a guest speaker Albert Johnson III, a Willowridge Graduate and former NFL and CFL player, who spoke to the students about life, overcoming challenges and the road they faced as both a student and an athlete as they moved forward in their life.

When Mr. Johnson had finished his converation with spoke the students and guests enjoyed a nice meal and a video that highlighted each teams season.  After the video completed  Mr. Pike and Mrs. Oliver came up and the coaches and 2018 Senior Class were recognized.  Finally the wonderful deserts provided by Gimmie Shugar were available.   Teams then separated to individual team areas to continue with the individual team awards which included All District and Academic All District recognition for all the teams.

The Booster Club was glad to sponsor this event and thanks all the parents and others who came out and supported these outstanding students on this night.  We have a photo gallery started of the event and if anyone has photos they would like to share they can send them to KABClist@gmail.com.

Football Awards.

KHS Football Award Winners

Team Awards:
Blue Collar Award- Carter Friedman
Newcomer of the Year Award – Joseph Trim/ Michael Ealy
Fighting Cougar Award- Jaden Hannah
Most Improved Award- Breck Sheldon/ Nick James
Defensive MVP Award- Brandon Roach
Offensive MVP Award- Jalen Bates
Team MVP Award – Jordan Shelton
Team Player Award- Ben Carpenter/ Joel Hernandez

All District:
BATES JALEN 11 Football Honorable Mention All District
DAVENPORT JALUM 11 Football Honorable Mention All District
EALY MICHAEL 10 Football Honorable Mention All District
FRIEDMAN CARTER 11 Football Honorable Mention All District
HANNAH JADEN 11 Football Honorable Mention All District
HERNANDEZ JOEL 12 Football Second Team All District
JAMES NICHOLAS 12 Football Second Team All District
OGUNBIYI AKINOLA 11 Football First Team All District
PONCE CHRISTOPHER 10 Football Honorable Mention All District
ROACH BRANDON 12 Football Second Team All District
SHELDON BRECK LOUIS 11 Football Second Team All District
SUAZO MARCOS 11 Football Honorable Mention All District
VERGE JORDAN 11 Football Honorable Mention All District
YASSINE ZAKARIYA 10 Football Honorable Mention All District

Academic All District:
ARIAS JUDITH 11 Football Academic All District
CARPENTER BENJAMIN 12 Football Academic All District
CHIKERE GODLEY 10 Football Academic All District
CORONADO DANIEL 12 Football Academic All District
DAVEY CHRISTIAN 12 Football Academic All District
GUTIERREZ BYRON 10 Football Academic All District
HANNAH JADEN 11 Football Academic All District
HERNANDEZ JOEL 12 Football Academic All District
JACKSON JEROME 12 Football Academic All District
MILLIGAN PARKER 10 Football Academic All District
NGUYEN SCOTT 12 Football Academic All District
OFOEGBU NNAEMEKA 11 Football Academic All District
PETERS RYAN 10 Football Academic All District
ROACH BRANDON 12 Football Academic All District
TANNER HARLON 10 Football Academic All District
YASSINE ZAKARIYA 10 Football Academic All District

District MVP:
SHELTON             JORDAN               12           Football                District MVP

Academic All State:
CARPENTER        BENJAMIN          12           Football                Academic All State

Cross Country Award Winners:

KHS XC Academic All Distric

AHMED IMAN 11 Cross Country Academic All District 2018
ALVI ZOYA 11 Cross Country Academic All District 2018
BAGADION REUBEN 10 Cross Country Academic All District 2018
CAPTAIN SHANNA 10 Cross Country Academic All District 2018
CHENG MICHAEL 10 Cross Country Academic All District 2018
GARZA BARRON VALERIA 10 Cross Country Academic All District 2018
HAMMONS EMILIE 12 Cross Country Academic All District 2018
HERNANDEZ MARIELA 10 Cross Country Academic All District 2018
NGUYEN KATE 10 Cross Country Academic All District 2018
NGUYEN KAYLA 10 Cross Country Academic All District 2018
NGUYEN MINHCHAN 10 Cross Country Academic All District 2018
PHEGLEY BRANDON 10 Cross Country Academic All District 2018
ROMERO AMY 11 Cross Country Academic All District 2018
ROMERO AMY 11 Cross Country Academic All District 2018
SIDDIQUI SOFIA 11 Cross Country Academic All District 2018
YOUSEF HASAN 11 Cross Country Academic All District 2018

Volleyball Award Winners:
All District:
BIGORNIA JULIANNE 12 Volleyball Honorable Mention All District 2018
DALLAS ALLEAH 12 Volleyball First Team All District 2018
DIKE ELOKA 10 Volleyball Honorable Mention All District 2018
ILAGAN CHLOE 12 Volleyball Honorable Mention All District 2018
NNEJI ALEXANDRIA 12 Volleyball Honorable Mention All District 2018
PERRY BRE’AYSHIA 11 Volleyball Honorable Mention All District 2018
TEKROURI HANNAH 12 Volleyball Second Team All District 2018

Academic All District:
BERGEN MAYA 11 Volleyball Academic All District 2018
BIGORNIA JULIANNE 12 Volleyball Academic All District 2018
DALLAS ALLEAH 12 Volleyball Academic All District 2018
ILAGAN CHLOE 12 Volleyball Academic All District 2018
TEKROURI HANNAH 12 Volleyball Academic All District 2018
VILLARREAL PATRICIA 11 Volleyball Academic All District 2018

Newcomer of the Year:
EVANS TATIANA 10 Volleyball Newcomer of the Year 2018

Athletic Trainer Award Winners:
CLARK TAYLOR 11 Athletic Trainer Academic All District 2018
DUONG CHRISTINA 10 Athletic Trainer Academic All District 2018
HENRICKSON PEYTON 11 Athletic Trainer Academic All District 2018
MILLER LAUREN 11 Athletic Trainer Academic All District 2018
NGUYEN KIMBERLY 11 Athletic Trainer Academic All District 2018